Concediu de maternitate refuzat de CNAS

18 martie 2019 116

Buna ziua. In luna septembrie sotia a scris la locul de munca cerere de ingrijire a copilului de la 3 la 4 ani, fiind insarcinata cu al doilea copil in 10 saptamani. In luna ianuarie, avand 30 de saptamini sotia a scris concediu de maternitate pentru al doilea copil si a mers cu toate documentele la CNAS. Acum cei de la CNAS spun ca i s-a refuzat plata concediului de maternitate, pe motiv ca ar fi in concediul prelungit neplatit de la 3 la 4 ani cu primul copil. Este legal refuzul? Si in acest caz eu, ca sot, pot solicita concediul parental pentru al doilea copil in baza salariului meu? Merci.

Jurist comments 2

Lucia Betisor
  • Parajurist
  • Contravenţii rutiere

Da refuzul este legal deoarece ea face intrerupere de 12 luni de activitate si nu are cum se calculeze inddmnizatie dar dvs aveti dreptul de adepune cererea pentru stabilirea indemnizației paternale se depune personal de tatăl sau mama copilului la casa teritorială de asigurări sociale sau on-line pe site... mai detaliat cnas.md. Cererea este examinată în 30 de zile de la data înregistrării. Dacă la aceasta nu sunt anexate actele necesare ori acestea sunt incomplete, solicitantul are dreptul, în termen de 30 de zile, să completeze dosarul. Dacă acest termen este depășit, casa teritorială poate refuza stabilirea indemnizației și în termen de 10 zile trebuie să informeze solicitantul, în scris, despre motivul refuzului. Cererea electronică se acceptă numai dacă tatăl și copilul sunt înregistrați în Registrul de stat al populației.

18 martie 2019

Merci de raspuns.

As dori sa ma ajutati cu urmatoarele:
1. Daca persoana este considerata neasigurata (acesta a fost motivul refuzului cnas), atunci sotia poate fi considerata la intretinerea sotului, mai ales ca nu a inregistrat venit in ultimele 12 luni?
2.La care oficiu cnas ar trebui sa depun cererea? Acelasi la care... mai detaliat a depus sotia?
3.Sotia poate sa continue concediul suplimentar de ingrijire a copilului, sau ar fi mai bine sa demisioneze?
4.Deasemenea este de neinteles faptul ca sotia este considerata persoana neasigurata si face obiectul refuzului de plata a concediului de maternitate, insa in clasificatorul cnas, persoanele aflate in concediu de ingrijire a copilului, sunt considerate ca asigurate.

Merci anticipat.

18 martie 2019