Concediu de odihna

27 decembrie 2019 60

Buna ziua! Sunt angajata in companie privata din februarie 2014. La moment ma aflu in concediul de ingrijire a copilului pana la 3 ani care se incheie pe 25 ianuarie 2020. Din Ianuarie 2016 am beneficiat de 2 saptamini concediu de odihna. Întrebarea mea este, întorcîndu-ma la serviciu de ce perioada de concediu de odihna pot beneficia, 2 săptămâni rămase neluate pentru 2016 sau si pentru restul anilor? Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Pe perioada aflării în concediul de îngrijire a copilului, contractul de muncă a fost suspendat, prin urmare nu se calculează zile de concediu în această perioadă.

30 decembrie 2019