Concediu de patenitate

27 septembrie 2017 86

Buna! Am si eu ceva intrebari in privința concediului de paternitate. Sunt programată sa nasc pe 3 noiembrie. La moment sunt in concediu de maternitate pe baza sotului (eu nu lucrez). Poate sotul sa ia concediu de paternitate si sa primească indemnizații pe copil? Acesta este al 2 copil. Primul a fost nascut prin cezariana si al 2-lea tot mergem prin cezariana - se socoate aceasta nastere complicata si daca da, de ce documente am nevoie pentru CNAS? Mersi anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Cu privire la prima intrebare, atunci Codul Muncii prevede posibilitatea concediului de paternitate pentru soț cât și primirea indemnizațiilor, fapt reglementat în art 124 prim CM. Acesta va putea a beneficia de un concediu de 14 zile.

Pe perioada concediului paternal, salariatul beneficiază de o indemnizaţie paternală care nu... mai detaliat poate fi mai mică decît mărimea salariului mediu cuvenit pentru perioada respectivă și care este achitată din fondul de asigurări sociale.

Referitor la nașterea prin cezariană, legea nu reglementează expres careva surplusuri.

28 septembrie 2017