Concediu de paternitate

21 aprilie 2020 57

Buna ziua. Suntem un cuplu unde ambii soti lucreaza oficial. In caz ca raman insarcinata, am vrea sa ia sotul concediu de paternitate. E posibil sa alegem aceasta varianta? Sau exista anumite cerinte, cum ar fi ca eu sa nu fiu angajata, sau altele? Multumesc anicipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Nadeja,

Legea prevede următoarele condiții:

Tatăl copilului nou-născut beneficiază de dreptul la un concediu paternal de 14 zile calendaristice. Concediul paternal se acordă în baza unei cereri în formă scrisă, în primele 56 de zile de la naşterea copilului. La cerere se anexează o copie a certificatului de naştere al... mai detaliat copilului.

Alte condiții suplimentare nu sunt.

22 aprilie 2020