Concediu din cont propriu

20 aprilie 2018 710

Buna ziua. As vrea sa aflu: am facut rezervare pentru 20 mai odihna dupa hotare cu familia (am 2 copii: 10 ani si 15 ani). Muncesc oficial, vreau sa-mi iau concediu pe 14 zile din cont propriu pentru ca sa-mi pastrez zilile oficiale de concediu pentru concediul de vara pe care mi-l acorda compania. In acest caz, pot benificia de asa un concediul, daca le voi demonstra acte ce confirma rezervarea?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat

Buna ziua. Conform prevederilor Codului Muncii, angajatorul nu este obligat sa va acorde concediul neplatit solicitat, or dvs. nu aveti 2 copii sub 14 ani. Totodata, angajatorul ar putea sa si accepte. Ramane sa depuneti o cerere scrisa si sa solicitati acordarea concediului neplatit.

Norma juridica relevanta situatiei dvs.:
Articolul 120. Concediul... mai detaliat neplătit
(1) Din motive familiale şi din alte motive întemeiate, în baza unei cereri scrise, salariatului i se poate acorda, cu consimţămîntul angajatorului, un concediu neplătit cu o durată de pînă la 120 de zile calendaristice, în care scop se emite un ordin (dispoziţie, decizie, hotărîre).
(2) Unuia dintre părinţii care au 2 şi mai mulţi copii în vîrstă de pînă la 14 ani (sau un copil cu dizabilităţi), părinţilor singuri necăsătoriţi care au un copil de aceeaşi vîrstă li se acordă anual, în baza unei cereri scrise, un concediu neplătit cu o durată de cel puţin 14 zile calendaristice. Acest concediu poate fi alipit la concediul de odihnă anual sau poate fi folosit aparte (în întregime sau divizat) în perioadele stabilite de comun acord cu angajatorul.

Succes!

20 aprilie 2018