Concediu din cont propriu nesolicitat

15 decembrie 2022 44

Buna ziua. Lucrez oficial la o companie cunoscuta. Pentru niste neintelegeri marunte cu seful (adica fara motive serioase), acesta m-a trimis in concediu din cont propriu, fara sa cer asa ceva. Sunt legale actiunile lui? Ce pot sa fac in aceasta situatie, daca nu sunt de acord cu actiunile sefului?

Jurist comments 2

  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Bună ziua! Nu sunt legale acțiunile angajatorului, motiv pentru care vă sugerez să sesizați Inspectoratul de Stat al Muncii despre situația dvs.

16 decembrie 2022
Tatiana Macovei
  • Avocat

Daca dmv nu ati scris o cerere in temeiul art. 120 Codul muncii -atunci actiunile angajatorului sunt ilegale. Da..Inspectia muncii ar putea sa va ajute

19 decembrie 2022