Concediu din cont propriu sau concediu platit

2 aprilie 2020 114

Buna ziua. Are dreptul angajatorul sa refuze acordarea concediului anual pe timpul situatiei de urgenta, daca am depus cerere? Dar daca doresc concediu din cont propriu pe perioada situatiei de urgenta?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua George,

Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat pentru toţi salariaţii. Orice salariat care lucrează în baza unui contract individual de muncă beneficiază de dreptul la concediu de odihnă anual.

Tuturor salariaţilor li se acordă anual un concediu de odihnă plătit, cu o durată minimă de 28 de... mai detaliat zile calendaristice, cu excepţia zilelor de sărbătoare nelucrătoare.

Astfel, angajatorul nu poate să refuze acordarea concediului anual plătit.

Cu privire la concediul neplătit, sunt anumite condiții. Și anume, din motive familiale şi din alte motive întemeiate, în baza unei cereri scrise, salariatului i se poate acorda, CU CONSIMȚĂMÂNTUL ANGAJATORULUI, un concediu neplătit cu o durată de pînă la 120 de zile calendaristice, în care scop se emite un ordin (dispoziţie, decizie, hotărîre).

2 aprilie 2020