Concediu dupa concediul de ingrijire a copilului.

2 august 2017 36

Pot sa-mi iau concediu daca am lucrat doar o luna dupa revenire din concediul de ingrijire a copilului? As vrea sa mentionez ca inainte de a iesi in concediu de ingrijire a copilului am stat in concediu. .

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Dvs puteți coordona acest lucru cu angajatorul dvs, deși e foarte puțin probabil după 2 concedii sa vi-l ofere și pe al 3 pe parcursul unui an..

Totuși aveți posibilitatea să solicitați un concediul suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului în vîrstă de la 3 la 6 ani care presupune că... mai detaliat în afară de concediul de maternitate şi concediul parţial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 3 ani, femeii, precum şi persoanelor menţionate la art.124 alin.(4) Codul Muncii, li se acordă, în baza unei cereri scrise, un concediu suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului în vîrstă de la 3 la 6 ani.

3 august 2017