Concediu medical

6 decembrie 2017 73

Buna ziua. Sunt angajat al unei companii de stat din R.M. In urma activitatiilor de zi cu zi, starea de sanatate s-a agravat, a aparut hernie de disc. Am inceput sa o tratez in concediu medical, la domiciliu, dar fara succes, apoi am fost internat la spitalul companii la care activez, tratamentul nu a fost reusit. Peste ceva timp am inceput tratamentul la o alta institutie privata. La o zi din schimb, mi se facu rau, cu imposibilitatea de a mai activa in ziua aia si am fost trimis pe buletin. Intrebarea este: nu pot fi concediat din functie pentru concediu medical de 30 zile intr-o perioada de 6 luni?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Parajurist

Buna ziua! Conform art.86(2) a Codului muncii nu se admite concedierea salariatului în perioada aflării lui în concediu medical, în concediu de odihnă anual, în concediu de studii, în concediu de maternitate, în concediu parţial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 3 ani, în concediu suplimentar neplătit... mai detaliat pentru îngrijirea copilului în vîrstă de la 3 la 4 ani, în perioada îndeplinirii obligaţiilor de stat sau obşteşti, precum şi în perioada detaşării, cu excepţia cazurilor de lichidare a unităţii.

7 decembrie 2017