Concediu medical cu copil de 2 ani

22 mai 2018 31

Soția primește îndemnizație pentru întreținerea copilului, dar a fost spitalizată si operată. Medicul de familie a deschis concediu medical pentru îngrijirea copilului pe numele meu. Concediul mi se achita? Mulțumesc anticipat pentru raspuns.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Maxim, de regula, certificatul medical se elibereaza mamei, conform pct. 27 din acest act normativ: http://lex.justice.md/document_rom.php?id=56D39942:78D377B5

Dar in situatia Dvs si tinand cont ca medicul a deschis concediul medical pe numele Dvs, la reluarea activitatii depuneti acest certificat la angajator, care va fi obligat sa il achite.

22 mai 2018