Concediu nefolosit

20 decembrie 2017 198

Sunt profesoară la o instituţie de învăţământ de stat. În concediul din vara 2017 am fost operată şi am avut buletin medical pentru 35 de zile. La 1 septembrie am revenit la seviciu, astfel nu am folosit toate zilele din concediu. În vacanţa de iarnă am vrut să îmi iau 10 zile de concediu şi mi-au spus că trebuie să folosesc iniţial zilele de concediu nefolosit fără plată. Dacă la vară ajung şă îmi iau concediul ordinar de 62 de zile şi mai folosesc şi cele 25 din concediul nefolosit, cînd ies la serviciu? Ce fac cu orele care ar urma să le predau de la 1 septembrie 2018? Vă mulţumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Conform art. 118 alin. (6) din Codul muncii, durata concediilor medicale, a celor de maternitate şi de studii nu se include în durata concediului de odihnă anual. În caz de coincidenţă totală sau parţială a concediului cu unul din concediile menţionate, în baza unei cereri scrise a salariatului, concediul... mai detaliat de odihnă anual nefolosit integral ori parţial se amînă pe perioada convenită prin acordul scris al părţilor sau se prelungeşte, respectiv, cu numărul zilelor indicate în documentul, eliberat în modul stabilit, privitor la acordarea concediului corespunzător în cadrul aceluiaşi an calendaristic. Drept urmare, trebuie, de comun acord cu administratia institutiei sa stabiliti perioada potrivita pentru a valorifica concediul nefolosit, sau in anul curent sau deja anul viitor. Pentru perioada respectiva, angajatorul va asigura interimatul Dra printr-un cumul intern (cineva din colegii Dra va preda orele) sau cumul extern (un salariat angajat temporar).

21 decembrie 2017