Concediu (neplatit)

2 mai 2018 68

Buna ziua. Am o problema la serviciu, mi se spune ca nu este platit concediul. Dar sunt angajat oficial. Unde pot sa ma adresez cu aceasta problema? P.S. imi platesc si bani cash la mina, am dovezi.

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare,

În cazul în care aveţi contract individual de muncă, aveţi dreptul la concediu de odihnă anual, conform art. 112, Codul Muncii:

Articolul 112. Concediul de odihnă anual
(1) Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat pentru toţi salariaţii.
(2) Dreptul la concediu... mai detaliat de odihnă anual nu poate fi obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări. Orice înţelegere prin care se renunţă, total sau parţial, la acest drept este nulă.
(3) Orice salariat care lucrează în baza unui contract individual de muncă beneficiază de dreptul la concediu de odihnă anual.

Şi indemnizaţie de concediu, conform art. 117, Codul Muncii:

Articolul 117. Indemnizaţia de concediu
(1) Pentru perioada concediului de odihnă anual, salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu care nu poate fi mai mică decît valoarea salariului mediu lunar pentru perioada respectivă.
(2) Modul de calculare a indemnizaţiei de concediu este stabilit de Guvern.
(3) Indemnizaţia de concediu se plăteşte de către angajator cu cel puţin 3 zile calendaristice înainte de plecarea salariatului în concediu...

Servus

3 mai 2018