Concediu paternal

11 august 2017 60

Buna ziua! In luna iulie mi s-a nascut un fecior. Conform legii, am dreptul la concediu paternal (14 zile calendaristice). Seful refuza sa-mi acorde concediu, motivind ca nu are cine lucra. Cui sa ma adresez pentru a solutiona problema aceasta?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Acesta nu este un motiv de refuz pentru acordarea concediului. Somaţi incaodata angajatorul printr-o cerere iar în caz de refuz, adresati-va cu o plângere la Inspecţia Teritorială a Muncii.

11 august 2017