Concediu paternal

8 mai 2021 28

Buna ziua! Sotul meu a depus cererea scrisa pentru concediul paternal in a 46-a zi de la nasterea copilului. Poate el sa beneficieze de acest concediu sau nu? Resursele Umane au refuzat sa-i accepte cererea, motivand ca e prea tarziu. Copilul este nascut pe 23.03.2021, cererea a fost depusa pe 07.05.2021, dar i-au spus ca putea depune asa cerere cel tarziu pe 04.05.2021. E corect si e legal acest refuz? Va multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua.

Tatăl copilului nou-născut beneficiază de dreptul la un concediu paternal de 14 zile calendaristice.

Concediul paternal se acordă în baza unei cereri în formă scrisă, în primele 56 de zile de la naşterea copilului. La cerere se anexează o copie a certificatului de naştere al copilului care va face dovada... mai detaliat cererii.

Respectiv, în cazul în care soțul dmv a anexat la cerere și copia certificatului de naștere, atunci refuzul este ilegal.

Urmează să contestați în instnța de judecată acest refuz, și să solicitați revendicarea dreptului încălcat.

Succes.

9 mai 2021