Concediu pentru îngrijirea copililui

25 martie 2023 35

Bună ziua. Care sunt condițiile în care bunicii pot beneficia de concediu pentru îngrijirea nepoților?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

1. Să fie în legătură de rudenie cu nepoţii (certificate de naştere de la bunic la nepoţi)
2. Bunelul care solicită concediul să fie angajat oficial în cîmpul muncii.
3. nepotil pentru care se solicită concediu, să nu fi împlinit 3 ani.
4. Concediul nu trebuie să fie luat concomitent de altcineva... mai detaliat pentru îngrijirea acestui copil.

25 martie 2023