Concediu pentru ingrijirea copilului

26 septembrie 2017 105

Buna ziua. Am activat in cadrul a doua institutii, in una fiind da baza, cealalta prin cumul cu contract pe perioada determinata. In instititia de baza eram in locul unei persoane aflate in concediu de ingrijirea copilului. Din 01.06.2017 am iesit in concediu de maternitate, contractul fiind valabil pina la data de 31.07.2017. Din 04.10.2017 se termina concediul de maternitate si directorul refuza sa-mi dea concediu de ingrijire a copilului pina la 3 ani, pe motiv ca sunt pe contract determinat expirat deja la data respectiva. De aici reiese ca deja voi primi indemnizatia ca persoana neasigurata. Puteti sa-mi spuneti, cit este de corect si legal acest lucru? Multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Olga,

HOTĂRÎRE Guvernului Nr. 108 din 03.02.2005 prevede la punctul 5 că:
În cazul persoanelor angajate în baza contractului individual de muncă pe durată determinată, dreptul la indemnizaţii pentru concediile medicale acordate pînă la expirarea contractului individual de muncă, încetează la data încetării contractului, cu excepţia dreptului la indemnizaţie... mai detaliat de maternitate şi indemnizaţie pentru incapacitate de muncă survenită în urma unui accident de muncă sau a unei boli profesionale.

26 septembrie 2017