Concediu pentru îngrijirea copilului

16 februarie 2023 135

Bună ziua. Sunt însărcinată, dar nu sunt căsătorita. Până la sarcină, nu am activat oficial și venituri nu am. Întrebarea mea este dacă unul din părinții mei, care activează oficial în campul muncii, poate beneficia de concediu de maternitate pentru nepot/nepoată. Multumesc.

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Din păcate nu este posibil să fie luat concediul de maternitate din contul părinților, însă este posibil buneii să beneficieze de concediul parțial plătit pentru îngrijirea copilului până la 3 ani.

17 februarie 2023
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua!
Concediul de materinitate este stric legat de persoana căreia i se acordă (femeilor salariate şi ucenicelor, precum şi soţiilor aflate la întreţinerea salariaţilor), fapt ce reiese și din denumire.

Codul Muncii prevede la art. 124 că:
Concediul parțial plătit pentru îngrijirea copilului până la vârsta de 3 ani se acordă, opțional,... mai detaliat unuia dintre părinți, unuia dintre bunici, unei alte rude care se ocupă nemijlocit de îngrijirea copilului, precum și tutorelui.

17 februarie 2023