Concediu postnatal si de maternitate

23 august 2023 3

Buna ziua. Pana la concediul postnatal, s-au platit impozite pe venit din salariu doar 5 luni inainte de concediu. In aceasta situatie, voi beneficia de plati pe perioada concediului postnatal si apoi in concediul de maternitate?

Jurist comments 2

  • Avocat

Buna ziua, prin achitarea impozitului pe venit probabil ati avut in vedere contributiile de asigurare sociala. Cel mai bine sa sunati la centru de apel al CNAS - 022 257 777.

23 august 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Indemnizația de maternitate (pentru concediul pre și postnatal) se achită integral la a 30 săptămâna de sarcină
(6) Femeile asigurate au dreptul la indemnizaţie de maternitate indiferent de durata stagiului de cotizare.
Dacă aveți un stagiu de cotizare de 5 luni, atunci indemnizația va fi mica deoarece se va calcula... mai detaliat venitul mediu pentru 12 luni premătgătoare concediului și respectiv indemnizația va fi mică.
Referitor la indemnizația pentru concediu de creștere a copilului pînă la 3 ani veți putea beneficia de aceasta dacă întruniți următoarele condiții:
Articolul 6. Condiţiile de acordare a prestaţiilor

de asigurări sociale

(1) Asiguraţii au dreptul la prestaţii de asigurări sociale dacă au un stagiu total de cotizare de cel puţin 3 ani.

(2) Asiguraţii care au un stagiu total de cotizare de pînă la 3 ani beneficiază de dreptul la prestaţii de asigurări sociale dacă confirmă un stagiu de cotizare de cel puţin 9 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei producerii riscului asigurat sau datei naşterii copilului în cazul riscului asigurat creşterea copilului.

dacă nu aveți suficient stagiu, veți primi o indemnizație de 1000 lei lunar pînă la vârsta de 2 ani ai copilului.

23 august 2023