Concediu suplimentar

12 iulie 2023 4

Buna ziua. Am doi copii, cu varsta de 10 si 14 ani. In cazul meu, se poate depune cerere pentru concediu suplimentar pentru copiii minori pana la 14 ani? Imi va fi oferit acel concediu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Pentru a beneficia de acest concediu ambii copii trebuie să aibă vârsta pînă la 14 ani. În cazul dumneavoastră doar unul are pînă la 14 iar celălalt deja are 14+, respectiv nu întruniți condițiile din art. 120 alin.(2) din Codul muncii care prevede:
Articolul 120. Concediul. neplătit
(2) Unuia dintre părinţii... mai detaliat care au 2 şi mai mulţi copii în vîrstă de pînă la 14 ani (sau un copil cu dizabilităţi), părinţilor singuri necăsătoriţi care au un copil de aceeaşi vîrstă li se acordă anual, în baza unei cereri scrise, un concediu neplătit cu o durată de cel puţin 14 zile calendaristice. Acest concediu poate fi alipit la concediul de odihnă anual sau poate fi folosit aparte (în întregime sau divizat) în perioadele stabilite de comun acord cu angajatorul.

12 iulie 2023