Concediu suplimentar platit

4 septembrie 2017 300

Buna ziua. Am auzit ca unul din părinti care au doi sau mai mulți copii cu vîrsta pina la 14 ani, au voie la un concediu anual spulimentar platit. Cind m-am adresat la lucru ca sa primesc acest concediu, mi s-a spus ca nu pot primi acest concediu, deoarece in luna aprilie am fost in concediu si in cerere nu am specificat si despre aceste 4 zile. Mi s-a spus ca acest concediu platit mi se acorda doar daca este alipit la concediul de odihna anual, altfel nu-l pot primi. Este corect raspunsul pe care l-am primit?

Jurist comments 1

Download discussion
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Dreptul civil
  • Dreptul penal
  • Dreptul familiei
  • Contravenţii rutiere
  • Dreptul muncii

Bună ziua Svetlana,

Codul muncii la art. 121 nu prevede expres că dispunerea de aceste 4 zile suplimentare de concediu se face cu alipirea lor la concediul anual.

Astfel, dvs puteți dispune fracționat de acestea, adică aparte. Dacă nu puteți negocia cu angajatorul, sesizați Inspecția teritorială a muncii.

4 septembrie 2017