Concediu suplimentar platit

2 ianuarie 2019 115

Dacă în perioada concediului suplimentar plătit, este o zi de sărbătoare nelucrătoare, concediul se plelungește cu o zi?

Jurist comments 2

Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

Concediul parţial plătit pentru îngrijirea copilului poate fi folosit integral sau pe părţi în orice timp, pînă cînd copilul va împlini vîrsta de 3 ani. Nu se prelungeşte.

Servus

3 ianuarie 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
---
pentru concediile suplimentare platite, se iau in calcul zilele calendaristice, indiferent daca acestea sunt sau nu lucratoare (art. 121 Codul Muncii).
In cazul concediului anual (de baza), se iau in calcul 28 zile calendaristice, cu exceptia zilelor nelucratoare (art. 113 Codul Muncii) - ceea ce inseamna ca... mai detaliat in acest caz concediul va expira cu o zi mai tarziu, daca s-a suprapus cu o zi nelucratoare.

Astfel, in cazul Dvs:
1) Daca vi s-a alipit concediul suplimentar platit (de ex. 4 zile) la cel de baza (28 de zile) - atunci, in cazul existentei unei zile nelucratoare, concediul Dvs va fi de fapt de 33 de zile, dar nu de 32 (respectiv, se prelungeste cu o zi).
2) daca concediul suplimentar platit v-a fost acordat separat de cel de baza (in alta perioada) - atunci ziua nelucratoare nu prelungeste concediul.

3 ianuarie 2019