Concediu suplimentar platit conform art. 121

23 ianuarie 2018 70

Buna ziua. Intrebarea mea este urmatoarea: daca concediul suplimentar platit de 4 zile, acordat unuia din parinti cu 2 si mai multi copii pina la 14 ani, neutilizat pentru anul 2017 se trece pe anul 2018?
Pentru concretizare: cererea angajatului cu toate documentele confirmative a fost semnata cu decembrie 2017, pentru utilizarea a 4 zile din ianuarie 2018 din contul concediul suplimentar pe anul 2017.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Daca nu ati utilizat aceste 4 zile de concediu suplimentar in 2017, atunci in anul 2018 aveti dreptul sa le utilizati, impreuna cu alte 4 zile de concediu anual suplimentar (daca mai sunteti eliligibila conform legii si ati depus cerere in acest sens).

25 ianuarie 2018