Concediu suplimentar plătit pe motive familiale

12 septembrie 2018 178

Buna ziua. In perioada concediului anual am inregistrat casatoria. Este posibil dupa revenirea din concediu de beneficiat de 3 zile suplimentare platite?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Marina Bzovii
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Ana,
Conform Conventiei Colective Nr.2 din 09.07.2004, Art. 11. - La prezentarea actelor respective, salariaţii beneficiază de concediu suplimentar plătit pe motive familiale, exprimat în zile lucrătoare, în următoarele cazuri:
- căsătoria salariatului ... mai detaliat - 3 zile;
- căsătoria copilului salariatului - 1 zi;
- înfierea copilului - 1 zi;
- decesul părinţilor, socrilor, soţului (soţiei),
copilului - 3 zile;
- decesul fratelui/surorii; bunicului/bunicii - 1 zi;
- părinţilor care au copii în clasele I şi II - 1 zi la începutul anului şcolar
şi 1 zi la sfîrşitul anului şcolar;
- încorporarea în rîndurile Armatei Naţionale
a membrului familiei - 1 zi.
Concediul menţionat se acordă strict în timpul survenirii evenimentului şi nu poate fi transferat în altă perioadă.

Din pacate nu puteti transfera acest concediu, dupa revenirea din concediu anual!

12 septembrie 2018

Mersi de raspuns, in cazul cind inscrierea are loc vineri, eu fiind in concediu si revenind luni eu pot beneficia macar de 2 zile concediu suplimentar plătit pe motive familiale?

12 septembrie 2018
Marina Bzovii
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Poate încercați să discutați cu șeful sau cu contabilul și ajungeți la un numitor comun, anume asupra acestui subiect, teoretic ar putea fi posibil, deoarece acest concediu se acordă angajaților suplimentar și este exprimat în zile lucrătoare.

12 septembrie 2018