Concediul anual luat inainte de concediu de maternitate

21 iunie 2017 233

Buna ziua, daca sotia este insarcinata, si nu a fost in concediu de 1 an de zile, dar in concediul de maternitate va iesi peste 2 luni...Intrebarea: poate ea folosi concediul de 28 de zile meritat inainte de a iesi in concediul de maternitate?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Da, salariatul are acest drept.

22 iunie 2017
Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Buna ziua. Conform prevederilor Codului Muncii al RM art. 125 femeii, în baza unei cereri scrise, i se poate acorda concediul de odihnă anual înainte de concediul de maternitate, sau imediat după el, sau după terminarea concediului pentru îngrijirea copilului.

22 iunie 2017