Concediul anual neplatit fortat

17 septembrie 2020 39

Buna ziua! Recent am fost angajata la o intreprindere. Acolo sunt programate concediile pe vara si iarna. Intrucat eu am activat putin, mi s-a acordat concediul neplatit, desi eu nu l-am cerut, in sensul ca nu este initiativa mea. Sefii au motivat asta prin faptul ca toata fabrica pleaca in concediu. Eu am avut putine zile de concediul anual platit. Consider ca nu este correct. Cum sa procedez in asa caz.

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună
de fapt codul muncii a suferit modificări și concediu de odihnă anual, parțial poate fi acordat și maid evreme de 6 luni de la angajare, respectiv este o încălcare a prevederilor legale. Eu v-aș sfătui să vă adresați inspecției muncii.

17 septembrie 2020