Concediul de ingrijire a copilului

7 aprilie 2020 169

Buna ziua. Am un copil de 1 an si 6 luni si curand trebuie sa nasc al doilea copil. E posibil ca sotul sa beneficieze de concediu de ingrijire a ambilor copii, daca eu nu lucrez si pana in prezent primesc indemnizatia lunara de la stat de 640 lei? Se face un recalcul pentru primul copil? Mentionez ca sotul este militar prin contract. Va multumesc anticipat!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Ana,

Concediul paternal se acordă pentru a asigura participarea efectivă a tatălui la îngrijirea copilului nou-născut.Tatăl copilului nou-născut beneficiază de dreptul la un concediu paternal de 14 zile calendaristice.

Concediul paternal se acordă în baza unei cereri în formă scrisă, în primele 56 de zile de la naşterea copilului. La... mai detaliat cerere se anexează o copie a certificatului de naştere al copilului.

Respectiv tatăl poate lua concediu paternal pentru al 2-lea copil în primele 56 zile de la nastere. Pentru primul copil el nu poate lua deja.

7 aprilie 2020