Concediul de ingrijire a copilului pe 3 ani

30 noiembrie 2019 56

Dragi juristi! Soția nu lucreaza, se afla la întreținerea soțului. Doresc sa aflu daca soțul poate să-și ia concediu de ingrijire a copilului pe 3 ani pentru a i se achita indemnizatia lunara in marime de 30% din salariu. Angajatorul imi spune ca nu poți să-ți iei concediul de ingrijire a copilului, deoarece soția trebuie sa lucreze conform art.124 alin. (4) din Codul muncii. Cine poate sa-mi explice aici dacă angajatorul are dreptate sau nu? In textul legal menționat nu este scris explicit ca sotia este obligata sa lucreze ca sotul să-și poata lua concediul de ingrijire. Va rog mult, spuneti-mi cum e corect.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Conditia este ca sotia sa nu beneficieze de concediu de ingrijire a copilului.
Respectiv, asta cumva rezulta in aceea ca daca sotia nu isi ia concediu de ingrijire a copilului, ea va trebui sa revina la locul ei de munca, sau isi va da demisia, sau se... mai detaliat va angaja in alta parte.

30 noiembrie 2019