Concediul de materniate/indemnizația de paternitate

27 martie 2023 96

Bună ziua.
1. În cazul în care parintele (mama) solicită concediu de îngrijire a copilului pe o perioadă de 12 luni și achitarea sumei în valoare din 90% din salariu, cum va fi aceasta calculată, dacă pe lângă salariul stabilit în contract (de ex. 10.000 lei), părintele beneficiază de bonusuri de performață în sumă de aproximativ 10.000 lei, care la fel se consideră salariu. În situația descrisă, suma de 90% se achită din întregul venit realizat (adică 20.000 lei)?
2. În cazul în care soții nu au înregistrat căsătoria oficial, poate celălalt parinte (tatăl) să beneficieze de indemnizație unică în cazul concediului paternal de 14 zile, precum și mama copilului?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

1. dacă din acele adaosuri (bonusuri) au fost calculate şi achitate contribuţii la CNAS atunci se va calcula din salariul mediu pentru 12 luni.
dintr-un salariu brut de 20000
uma să primiţi şi să fie reţinute următoarele sume:
Salariul net:16 286,00
Salariul brut:20 000,00
Salariul total:24 800,00

Scutirea lunară:2 250,00
Venit impozabil:15 950,00
Spre plată
Salariul net:16 286,00
Fondul social... mai detaliat 24%:4 800,00
Asig. medicală angajat 9%:1 800,00
Impozit pe venit 12%:1 914,00

Total impozite/ contribuţii:8 514,00

Dacă este declarat un asemenea venit atunci acesta şi va fi baza de calcul. Dacă 10000 (bonus în plic) nu se va lua în calcul.

2. pentru a beneficia de concediu paternal trebuie certificatul de naştere a copilului unde beneficiarul concediului este indicat drept tată. nu se solicită certificatul de căsătorie.

27 martie 2023