Concediul de maternitate

11 octombrie 2017 61

Buna ziua. Am o intrebare. Sunt in concediu neplatit de ingrijire a copilului pina la 6 ani si lucrez de mai mult de un an pe contract de prestari servicii la alt loc de munca. Daca sunt insarcinata, beneficiez de concediul de maternitate si de ingrijire a copilului pina la 3 ani?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Aliona Barbăscumpă
  • Jurisconsult

Buna ziua.
In cazul in care sunteti insarcinata cu un alt copil, atunci veti beneficia de concediu de ingrijire a copilului, de la intreprinderea de baza, unde aveti statut de salariat. Atunci când cel de-al doilea copil se naște în timpul concediului de creștere a primului copil, situația e simplă,veti putea... mai detaliat prelungi concediul pe baza unei noi cereri adresate către angajator. Cererea urmeaza a fi inregistrata la angajator cu cel putin 30 zile calendaristice inainte de finalizarea primului concediu. Respectiv, Al doilea concediu de creștere a copilului se acordă după finalizarea primului concediu.
Iar, in ceea ce priveste Contractul de prestari servicii, acesta nu are tangenta cu situatia Dvs.

16 octombrie 2017