Concediul de maternitate

15 decembrie 2017 28

Buna ziua. As vrea sa stiu: daca sotul lucreaza la Moscova oficial, poate primi concediul de maternitate?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Constantin Iosip
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Art. 124 Codul muncii prevede:
alin. (1) Femeilor salariate şi ucenicelor, precum şi soţiilor aflate la întreţinerea salariaţilor, li se acordă un concediu de maternitate ce include concediul prenatal cu o durată de 70 de zile calendaristice (în cazul sarcinilor cu 3 şi mai mulţi feţi – 112 zile calendaristice)... mai detaliat şi concediul postnatal cu o durată de 56 de zile calendaristice (în cazul naşterilor complicate sau naşterii a doi sau mai mulţi copii – 70 de zile calendaristice), plătindu-li-se pentru această perioadă indemnizaţii în modul prevăzut la art.123 alin.(2).

Presupun că dvs. v-ați referit la concediul paternal, prevazut la art.14 cu indicele 1 din Codul muncii al R.M.
În cazul în care soțul dvs. lucrează în baza unui contract de muncă la o întreprindere din din Moscova, urmează să consultați legislația Federației Ruse, să aflați dacă conform legislației lor, se ofera sau nu un asemenea concediu.

16 decembrie 2017