Concediul de maternitate

25 octombrie 2017 69

Buna ziua. Am asa o intrebare la Dvs. In martie 2018 trebuie sa ies in concediu de maternitate la termenul la 7 luni. Am dreptul sa-mi iau concediul anual pe 2018 in luna februarie? (ca dupa concediul anual sa plec in cel de maternitate). Va multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Lucia Betisor
  • Parajurist
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua dvs aveti dreptul la concediul anual în anul 2018 conform Codul Muncii
Articolul 115. Modul de acordare a concediului de odihnă anual
(2) Înainte de expirarea a 6 luni de muncă la unitate, concediul de odihnă pentru primul an de muncă se acordă, în baza... mai detaliat unei cereri scrise, următoarelor categorii de salariaţi:
a) femeilor – înainte de concediul de maternitate sau imediat după el.

27 octombrie 2017