Concediul de maternitate in baza sotului

12 iulie 2019 339

Buna ziua. Ma aflu in concediu de ingrijire a copilului preconizat pentru 3 ani (copilul la moment are 1 an si 7 luni). Asteptam al doilea copil (5 luni de sarcina) si as vrea sa stiu daca pot beneficia de indemnizatii pentru al doilea copil in baza sotului si care sunt conditiile. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Pentru al doilea copil puteți beneficia în baza soțului, interdicția e doar să nu se beneficieze la același copil de 2 indemnizații
http://www.cnas.md/tabview.php?l=ro&idc=620&t=/Alte-prestatii-sociale/Indemnizatii/Indemnizatie-paternala

15 iulie 2019