Concediul de odihnă anual

3 ianuarie 2019 226

Conform H.G ziua de 24.12.2018 a fost declarată zi lucrătoare dar 31.12.2018 zi de odihnă. Întrebarea: angajatului i s-a acordat concediul de odihnă anual de 28 de zile calendaristice cu excepţia zilelor de sărbătoare nelucrătoare (01,07,08 ianuarie 2019) art.113 al.2 C.M R.M, dar ziua de 31 decembrie o adaugăm la concediul anual dacă angajatul a lucrat pe data 24.12.2018 și angajatului ziua de 24.12.2018 nu-i a fost compensată pentru munca prestată în zilele de repaus şi în cele de sărbătoare nelucrătoare art.158 C.M R.M
Exemplu: 28 + 3 zile (01,07,08 ianuarie 2019) sau 28 + 4zile (31.12.2018 și 01,07,08 ianuarie 2019)?
Art.111 al.5 și art.113 al.2 din C.M nu prevede așa fel de cazuri.

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
---
Fiind o zi nelucratoare, concediul anual se prelungeste cu acea zi.
Respectiv, va fi 28 + 4.

4 ianuarie 2019
Cristian Papanaga
  • Avocat

1. Hotărîrea de Guvern nr. 89 din 24.01.2018 cu privire la transferul unor zile de odihnă în anul 2018, prevede că 24 și 31 decembrie 2018 sunt zile de odihnă, pentru care s-a muncit pe 8 și 15 decembrie 2018 .http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=373997&lang=1
Aveți în vedere o altă HG?
2. Admit că întrebarea dvs... mai detaliat apare în legătură cu reflecarea ( în tabelul de pontaj, fluturași, ordinul intern etc. ) a situației transferului zilei de repaus ( de lucru ) în alte zile atunci când salariatul lucrează ziua care a fost declarată zi de lucru, însă nu beneficiază de ziua de repaus în sensul stabilit, deoarece acea zi deja este acoperită de graficiul anual de concedii și ordin.
- În situația dată, salariatul în cauză nu a obținut beneficiul urmărit de transfer- adică utilizarea optimă a zilelor de repaus şi de sărbătoare nelucrătoare. El, de fapt, în sensul art. 104 a prestat o muncă suplimentară cu achitarea corespunzătoare.
3. +3 zile este exclus din start, iar + 4 zile ar presupune că dvs calificați această zi transferată ca fiind o zi de sărbătoare nelucrătoare ( ceea nu coincide cu prevederile din art. 111 unde estabilit expres și exhaustiv care zile sunt de sărbătoare nelucrătoare).

4 ianuarie 2019