Concediul maternal

9 aprilie 2020 251

Buna! Sunt angajata intr-o institutie publica, dar la moment ma aflu in concediu de ingrijire a copilului pana la 3 ani si sunt insarcinata cu al doilea. Intrebarea este: pot beneficia de cele 120 de zile platite de stat? Sau daca sunt in concediu cu primul copil, nu am dreptul? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Veronica,

În cazul în care concediul de maternitate a început în perioada în care salariata se află în concediul pentru îngrijirea copilului de la 3 la 4 ani, indemnizaţia se stabileşte cu începere de la data când salariata urma să-şi reia activitatea. Astfel o să beneficiați de îndemnizație, este... mai detaliat un drept garantat de lege pe care Dvs nu puteți să îl pierdeți.

10 aprilie 2020