Concediul neplatit pentru cresterea copilului pina la 4 ani

12 decembrie 2017 75

Am fost in concediul pentru ingrijirea copilului timp de 3 ani. Acum in februarie trebuie sa ies la lucru in calitate de profesoara si am fost la director si mi-a dat ore cu care nu sunt de acord. Pot sa-mi iau concediul neplatit pe o perioada de 6 luni pina la inceputul viitorului an de studii ? Ori poate sa-mi refuze cererea? Au ceva privelegii parintii care au 4 copii minori, ca in cazul meu? Multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Parajurist

Conform art.126 a Codului muncii în afară de concediul de maternitate şi concediul parţial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 3 ani, femeii i se acordă, în baza unei cereri scrise, un concediu suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului în vîrstă de la 3 la 4 ani, cu menţinerea... mai detaliat locului de muncă (a funcţiei). În lipsa locului de muncă anterior (funcţiei anterioare), persoanelor menţionate li se acordă un alt loc de muncă echivalent (funcţie echivalentă).

14 decembrie 2017