Concediul Paternal

17 august 2017 42

Puteti sa-mi spuneti: pot eu sa beneficiez de concediul paternal de 14 zile, totodata lucrind si fiindu-mi achitat si salariul si indemnizatia paternala?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună seara,

Indemnizațiile se acordă doar atunci cînd dvs beneficiați de concediul paternal.

Asta deoarece acesta presupune anumite condiții pt beneficierea de indemnizații și anume :

Indemnizaţia paternală se acordă tatălui copilului (salariat asigurat) la îndeplinirea următoarelor condiţii:

1) confirmă stagiu total de cotizare de până la 3 ani sau de cel puţin 9... mai detaliat luni, realizat în ultimele 24 de luni premergătoare datei naşterii copilului;

2) a solicitat concediul paternal în primele 56 de zile de la data naşterii copilului şi se află în concediul paternal de la unitatea de muncă de bază;

3) solicită stabilirea indemnizaţiei paternale în termen de 30 de zile din data acordării concediului paternal;

4) a realizat un venit asigurat la locul de muncă de bază în ultimele 3 luni premergătoare lunii naşterii copilului.

18 august 2017