Concediul paternal

12 august 2018 32

Fiica mea s-a căsătorit după absolvirea colegiului şi nu s-a angajat în câmpul muncii (s-a înscris la facultate la fără frecvenţă şi deja a terminat primul an). Acum e însărcinată şi respectiv nu are de unde să primească concediul de maternitate. Se poate acest concediu să i se acorde soţului ei, care are gospodărie ţărănească?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Pentru a asigura participarea efectivă a tatălui la îngrijirea copilului nou-născut, Codul muncii prevede acordarea unui concediu paternal. Astfel, tatăl copilului nou-născut beneficiază de dreptul la un concediu paternal de 14 zile calendaristice. Acesta se acordă în baza unei cereri în formă scrisă, în primele 56 de zile de la... mai detaliat naşterea copilului.

Gospodăria Țărănească are statut juridic se persoană fizică, a cărei fondator din speța dvs reiese că este soțul, prin urmare logica reiese in felul următor că soțul ar trebuie să-și ofere singur lui concediu, indemnizațiile fiind achitate de angajator, angajator in sensul dat fiind la fel soțul dumneaei.

13 august 2018