Concediul pentru ingrijirea copilului de la 3 la 6 ani

19 noiembrie 2018 48

Buna ziua. Asa o intrebare: am o fetita de 4 ani si 10 luni (nascuta in 2014). La implinirea virstei de 3 ani (asta a fost in ianuarie 2017) am cerut prelungirea concediului pana la implinirea varstei de 6 ani. Acum eu trebuie sa ies la serviciu sau nu?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Modificarea legii a avut loc in octombrie 2017 - atunci cand s-a redus limita de varsta a copilului pana la care poate fi acordat concediul de maternitate, de la 6 la 4 ani.
Respectiv, avand in vedere ca cererea Dvs a fost depusa si acceptata de catre angajator, in baza legii... mai detaliat vechi - concediul de care beneficiati, urmeaza sa fie realizat pana la implinirea varstei de 6 ani.
Legea noua nu are efect retroactiv, ea nu modifica situatiile juridice aparute pana la data intrarii ei in vigoare.

19 noiembrie 2018