Concediul pierdut pentru anul 2017 nu mi-l pot acorda

1 octombrie 2018 27

In anul 2017 am fost in concediu doar 21 de zile din 49 cuvenite. Deoarece lucrez ca educator, in luna octombrie am ramas ca director interimar si nu am putut sa-mi folosesc concediul ramas. In anul 2018 in luna aprilie am castigat prin concurs functia de director. Concediul pierdut pentru anul 2017 nu mi-l pot acorda, deoarece mi-am schimbat functia, dar am ramas in aceeasi institutie. Vreau sa stiu daca este corect.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

depinde cum a avut loc schimbarea functiei - prin transfer, sau altfel?
in orice caz, daca raporturile de munca in calitate de educator au incetat, angajatorul trebuia sa va achite zilele de concediu nefolosite.
daca a fost transfer, si s-a facut un acord aditional la contractul de munca existent, atunci concediul nefolosit... mai detaliat trebuia sa fie alipit la concediul anual aferent functiei noi, sau sa fie compensat in bani , la acordul partilor.
in nici un caz nu poate fi vorba de stingerea dreptului Dvs privind zilele de concediu respective.

1 octombrie 2018