Concretizare - termeni specifici a vinietei

8 ianuarie 2018 198

Salut! As dori sa explorez un pic sensul acestui alineat legat de vinieta MD si introducerea autovehiculelor cu numere straine pe teritoriul tarii noastre: "Dreptul de aflare pe teritoriul ţării noastre pe un termen mai mare de 180 de zile îl vor avea doar autovehiculele "introduse" de către persoanele fizice domiciliate în străinătate şi care deţin permis de conducere în ţara în care îşi au domiciliul, în condiţia achitării "vinietei de 180 de euro, pentru fiecare perioadă consecutivă de 180 de zile de aflare a autovehiculului pe teritoriul ţării noastre."
Deci,
*1. Persoana domiciliata in strainatate cu permis de conducere de asemenea strain, poate "introduce" (trece vama cu autovehicol, nu se vorbeste de a exploata masina pe termenul dat de 180 si mai mult). Ca exemplu o situatie, un membru al familiei "introduce" o masina cu nr. straine (el fiind cetatean al XXX, cu domiciliu in XXX si cu permis de conducerea pentru aceeasi tara), presupunem plateste vinieta pentru o perioda de 180x2 zile, si apoi face procura pe alt membru al familiei. Autovehicolul, a fost introdusa de "cetatean al XXX, cu domiciliu in XXX si cu permis de conducerea pentru aceeasi tara", insa este exploatat de alt persoana pe teritoriul tarii noastre. Astfel de situatie incalca legea in vigoare?
*2. Poate vinieta fi achitata indata pe o periada mai mult de 180 zile?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Proprietarul automobilului are tot dreptul să dispună de bunul pe care îl deține în proprietate și să-l dea în folosință altor membri ai familiei.

Referitor la achitarea vinietei, mai multe informații le puteți găsi în ghidul utilizatorului
http://evinieta.gov.md/Content/files/eVinieta%20Ghid%20de%20utilizare.pdf

8 ianuarie 2018

Stimate Mihai, specificul intrebarii este: Este posibil, de a prelungi vinieta infinit (de persoana care a introduso in MD, statutul regional al caru-i corespunde cerintelor de a permite autoturismului sa se afle pe teritoriul MD mai mult de 180 zile) iar ea sa fie exploatata de alta persoana fizica.

2 februarie 2018