Concubinaj

20 iunie 2019 194

Buna ziua. Pot sa aflu, va rog, care este soarta creditelor facute de unul din concubini dupa decesul lui? Poate celalalt sa fie obligat sa le plateasca daca creditele sunt fara fidejusori? Bunuri comune nu sunt.

Jurist comments 1

Victor Baciu
  • Jurisconsult

Atât timp cât între dumneavoastră nu au existat careva raporturi juridice în timpul vieții defunctului (e.g. căsătorie), sau eventual, nu ați fost desemnată moștenitoare prin testament, și nu aveți calitatea de fidejusor, dumneavoastră nu puteți fi obligată să efectuați plăți conform contractului de credit.

21 iunie 2019