Conditie de varsta pentru a fi fondator SRL.

26 iulie 2018 56

Buna ziua. Ajutati-ma, va rog, sa gasesc limita de varsta de la care o persoana fizica poate deveni fondator al unui SRL. La fel, am nevoie de limita de varsta de cand o persoana fizica poate fi numita Administrator al unui SRL (nu angajata, dar numita in functie de catre CIS). Va voi fi foarte recunoscatoare pentru raspuns. Va multumesc si numai bine!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna,
Regula generală, în ambele cazuri menționate, din data existenței capacității depline de exercițiu.
(1) Capacitatea deplină de exerciţiu începe la data cînd persoana fizică devine majoră, adică la împlinirea vîrstei de 18 ani.
(2) Minorul dobîndeşte prin căsătorie capacitate deplină de exerciţiu. Desfacerea căsătoriei nu afectează capacitatea... mai detaliat deplină de exerciţiu a minorului. În cazul declarării nulităţii căsătoriei, instanţa de judecată îl poate lipsi pe soţul minor de capacitatea deplină de exerciţiu din momentul stabilit de ea.
(3) Minorul care a atins vîrsta de 16 ani poate fi recunoscut ca avînd capacitate de exerciţiu deplină dacă lucrează în baza unui contract de muncă sau, cu acordul părinţilor, adoptatorilor sau curatorului, practică activitate de întreprinzător. Atribuirea capacităţii depline de exerciţiu unui minor (emancipare) se efectuează prin hotărîre a autorităţii tutelare, cu acordul ambilor părinţi, adoptatorilor sau curatorului, iar în lipsa unui astfel de acord, prin hotărîre judecătorească

26 iulie 2018