Conditiile unui angajat, cu un contract pe perioada determinata

17 august 2017 507

Buna seara. Va rog mult un raspuns la intrebarea :
In cazul cind o persoana este angajata pe contract determinat de 1 an cu mentiunea de prestari servicii, dispune de aceleasi drepturi ca ale unui angajat deplin. Ma refer la contributiile CM si CS - au aceeasi putere, concediile de orice gen sunt manifestate si calculate la fel?
Ma intereseaza si cazul cind in acest an persoana pleaca in concediul de maternitate, sunt valabile toate calculele din salariul, ca mai apoi sa se beneficieze de ele la perioada prepartum si postpartum ( perioada cea de 3 ani+1); ma refer la ingrijirile medicale dupa polita, indemnizatia unica la nastere si platile lunare in perioada de concediu de materniate?
MENTIUNE - Serviciile, cf contractului, vor fi prestate in folosul unei banci comerciale, de unde va fi facuta oficial si remunerarea pe card. Au ei (Banca) in caz de nastere a unui copil, obligatia sa angajeze permanent la dinsii?
In asteptarea unui raspuns prompt,
Va multumesc!!!

Comentariile juriștilor 5

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună seara,
Dvs vă referiți la angajarea pe o perioadă determinată ?!

18 august 2017

Da e contract pe perioada determinata .

18 august 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Cristina,
Însăși principiile de bază ale reglementării raporturilor de muncă consfințite în Codul Muncii, sunt:
- asigurarea dreptului fiecărui salariat la condiţii echitabile de muncă, inclusiv la condiţii de muncă care corespund cerinţelor securității şi sănătății în muncă, şi a dreptului la odihnă, inclusiv la reglementarea timpului de muncă, la acordarea concediului... mai detaliat anual de odihnă, a pauzelor de odihnă zilnice, a zilelor de repaus şi de sărbătoare nelucrătoare;

În situația unui contract de muncă încheiat pe o perioadă determinată, beneficiezi de concediu de odihna proportional cu perioada lucrata. La incetarea contractului individual de munca pe durata determinata, zilele de concediu de odihna neefectuate se compenseaza in bani.

Îndemnizațiile de maternitate la fel se achită .

Angajatul poate cere suspendarea contractului de muncă în orice moment pentru a) pe durata concediului pentru cresterea copilului; b) pe durata concediului pentru ingrijirea copilului bolnav
c) pe durata concediului paternal;

HOTĂRÂREA GUVERNULUI Nr. 108 din 03.02.2005, stabilește expres la pnct.5 că:
În cazul persoanelor angajate în baza contractului individual de muncă pe durată determinată şi/sau în baza contractului de prestări servicii, dreptul la indemnizaţii pentru concediile medicale acordate pînă la expirarea contractului individual de muncă, încetează la data încetării contractului, precum şi în cazul lichidării unităţii, cu excepţia dreptului la indemnizaţie de maternitate şi indemnizaţie pentru incapacitate de muncă survenită în urma unui accident de muncă sau a unei boli profesionale.

Iar cu privire la ultima întrebare, în practică nu s-a întâlnit vreo clauză în care banca să stipuleze că în caz de naștere a unui copil, părintelui să-i revie obligația de a se angaja
permanent la dânși, de astfel, aceasta și contravine normelor muncii și drepturilor salariatului.

O zi bună !

18 august 2017

Multumesc de raspunsul desfasurat D.Andrei , in acest caz vechimea in munca se ia in calcul, respectiv Contributiile sociale? Banca Comerciala enunta ca nu va face nici o insemnare in carnetul de munca pe durata acestui contract de prestari servicii pe per. determinata de 1 an. E corect?

18 august 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Hotărârea de Guvern cu privire la carnetul de muncă obligă angajatorul să facă aceste însemnări, în cazul în care acesta refuză, sesizați Inspecția muncii cu o plîngere în acest sens.

19 august 2017