Conducerea autoturismului din strainatate de catre alta persoana.

6 aprilie 2018 201

Este de ajuns procura pentru a conduce un automobil din strainatate (in acest caz din RO) in interiorul tarii (Rep. Moldova), daca automobilul este detinut de o persoana din familie. Daca nu, ce acte ar fi necesare?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Potrivit ultimelor modificări nu se cere un act ce confirma dreptul de a conduce mijlocul de transport.
Printre altele, procura nu oferă dreptul de a conduce un autoturism, scopul procurii e altul de decât conducerea mijlocului de transport.
Daca vreun vameș, polițist de frontieră sau polițist de patrulare va solicita procură, mandat... mai detaliat sau contract ii spuneți că mai mult de un an nu este necesar.

6 aprilie 2018