Conducerea unui automobil fara procura sau comodat

19 august 2017 1340

Pot sa conduc automobilul tatalui meu fara a avea comodat sau procura? Daca nu, atunci ce lege incalc si care sunt sanctiunile?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună seara!

Dacă conduceți neautorizat automobilul, fapta poate fi calificată în baza prevederilor art. 229 alin. (2) din Codul Contravențional al Republicii Moldova, potrivit cărora "Conducerea unui vehicul care nu a fost înmatriculat în modul stabilit sau care nu a fost supus reviziei tehnice se sancţionează cu amendă de... mai detaliat la 9 la 12 unităţi convenţionale cu aplicarea a 3 puncte de penalizare"

Succese!

19 august 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua!

Odata cu ultimele modificari legislative, a disparut obligatia dvs. de a prezenta colaboratorului politiei actul prin care se confera dreptul de folosinta a autovehiculului. Totusi mai persista practica solicitarii de catre agentii de politie a unui asemenea act. Acest lucru pare a fi unul explicabil, fiind dictat... mai detaliat de valul de ultima ora al rapirilor autovehiculelor. Cert este ca pentru conducerea mijlocului de transport in lipsa unui asemenea act nu puteti fi sanctionat contraventional. Nu exista vreo norma care sa sanctioneze un atare comportament.

20 august 2017