Conectarea la gaz si modificare neautorizatie

16 septembrie 2019 95

Buna ziua. Recent am procurat un apartament intr-un bloc dat in exploatare in 2017. Apartamentul nu era conectat la gaz, iar eu, din lipsa de cunostinte, am demolat jumatate de perete intre bucatarie si o camera fara sa am autorizatie. Sunt niste pereti subtiri de 12 cm, nu sunt pereti portanti. Acum cei de la Chisinau Gaz nu vor sa conecteze apartamentul la gaz.
1) Am nevoie sau nu de autorizatie pentru asa modificari, daca nu au fost afectati peretii de rezistenta.
2) Am inregistrat modificarile la Cadastru, dar in document scrie neautorizat.
3) O sa pot sa fiu conectat la gaz cu asa document?
Ce pot sa fac acum dupa ce am modificat peretele ca sa fiu conectat la gaz si sa fie toate actele in regula?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Deși vi s-ar părea că sună bizar și lipsit de logică, având în vedere că acea parte din perete nu este parte a unui perete de bază, totuși este necesară o autorizație.
Astfel, autoritatea publica locală urmărește scopul de a se asigura că intervenția ce se urmărește a fi executată nu... mai detaliat va avea careva impact asupra structurii de rezistență.
În situația Dvs soluția ar fi remedierea construcției neautorizate, adică readucerea la starea inițială după care solicitați eliberarea autorizației, respectînd de la început și până la urmă întreaga procedură ceea ce vă permite racordarea la conducta de gaz.

16 septembrie 2019