Conectarea la reteaua de gaze

3 februarie 2020 54

Buna ziua. Am cumparat un apartament in noiembrie 2018. Darea in exploatare a blocului era preconizata pe august-septembrie 2019, insa acesta nu a fost conectat la reteaua de gaze nici pana acum. Firma de constructie afirma ca blocul deja este dat in exploatare, dar de conectarea la gaze ne spun deja de luni de zile ca acusi-acusi se rezolva. Ne-am interesat la Chisinau-Gaz si ai au zis ca nu stiu nimic de blocul nostru. Ce se poate de facut in acest caz?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Marina, bună ziua!

Întâi de toate trebuie să vedeți ce prevede contractul de investire a mijloacelor bănești în construcția locuinței.
În cazul în care potrivit contractului blocul trebuie să fie racordat la rețeaua de alimentare cu gaze naturale va fi necesar să adresați o cerere scrisă dezvoltatorului (firma care a executat lucrările),... mai detaliat iar dacă nu-și execută obligațiile să-i acționați în instanța de judecată.

Ar fi bine ca toți locatarii acestui bloc să acționeze în comun.

O altă soluție este ca asociația de coproprietari împreună cu toți proprietarii de imobile din acest bloc să întreprindă de sine stătător acțiunile de rigoare în vederea racordării blocului și fiecărui imobil individual la rețeaua de alimentare cu gaze naturale, după care să acționați firma în instanța de judecată.

Succes.

18 iunie 2020