Confirmare despre asigurarea medicala in Moldova

23 iulie 2019 22

Buna ziua! E posibil sa primesc o confirmare de undeva ca am fost asigurat medical in Moldova, in perioada 31.03.19 - 31.07.19? Sunt student si in perioada asta m-am aflat in Moldova, dar anterior am fost in Germania si nu m-iam facut asigurare. Trebuie sa demonstrez in Germania ca am fost asigurat medical in Moldova. Şi de la vama imi trebuie confirmare ca am intrat si am iesit din Moldova. E posibil sa fac o procura pe Dvs.? Si la ce pret o sa fie serviciile? Mersi.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Confirmare privind statutul de asigurat în sistemul public de sănătate poate fi obținut de la Casa Națională de Asigurări în Medicină, http://cnam.md/index.php?page=116&, dacă ați achitat prima de asigurare sau beneficiați de asigurare medicală gratuită din careva motive.

Confirmare de lavamă puteți ridicade laServiciul Vamal http://www.customs.gov.md/#

ce ține de asigurarea privată,... mai detaliat deja evorba decompanii de asigurare,dacă ați încheiat un asemenea contract.

6 august 2019