Confiscarea inregistrarilor jurnalistilor

11 ianuarie 2019 28

Stimabili, vă rog să mă ajutați cu un răspuns! Potrivit prevederilor art.18 alin.(3) CPC al RM "Încălcarea prevederilor alin.(2) se sancționează cu amendă de până la 20 unități convenționale și cu confiscarea inregistrărilor (peliculei, pozelor, casetelor etc.)."
Întrebarea este următoarea: Pot fi confiscate înregistrările făcute de mass-media (jurnaliști) dacă dispozițiile din legea presei nr.243/1994, la art. 20, alin.(2) "Confiscarea notiţelor jurnalistului este interzisă. Mijloacele lui tehnice pot fi ridicate numai în cazul în care servesc drept probă într-o cauză penală."?
Vă mulțumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Silviu Potîrniche
  • Avocat-stagiar
  • Dreptul civil

Bine ai venit pe yAvo!
---
Aparent, pare sa fie un conflict intre norme.

Dar, consider ca notiunea de ”notite” si ”mijloacele lui tehnice” - NU echivaleaza cu notiunea de ”inregistrari”.
Respectiv, sanctiunea civila prevazuta la art. 18 CPC, NU contravine regulii stabilite in legea speciala.

Totusi, cred ca art. 20 din Legea presei contravine... mai detaliat cu art. 106 alin. (5) Cod Penal, in partea in care nu specifica clar ca confiscarea nu se aplica in cazul savarsirii infractiunilor prin intermediul unui organ de presa.

11 ianuarie 2019