Conflict cu compania la care am lucrat

12 august 2017 94

Buna ziua. Am nevoie de un sfat cum ar trebui sa procedez in situatia data: am activat in cadrul unui SRL din 2014. In 2016 am ramas insarcinata, in luna septembrie am scris cerere pentru concediu de maternitete si impreuna cu fisa medicala le-am inaintat catre semnare la directorul companiei. Dupa aceasta am avut o situatie de conflict cu sotia directorului. Dupa aceea am mers si am ridicat 7.000 de lei care mi se cuveneau de la CNAS. Peste o perioada am mers inca o data la CNAS ca sa depun cerere pentru alocatia copilului, unde mi s-a spus ca nu pot beneficia de aceasta, pentru ca figurez ca angajat la compania la care lucrez si ca as fi primit salariu. Din acest considerent, urmeaza sa intorc si cei 7.000 lei inapoi. Am incercat de mai multe ori sa contactez compania la care am lucrat pentru a rezolva problema, insa conducerea companiei refuza sa discute cu mine. Cei de la CNAS au zis ca eu am primit salariu, insa eu nu am primit niciun ban din salariu si nici alocatia nu o pot primi. Cum ar trebui sa procedez in asa situatie? Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună seara.
Adresațivă la contabilitatea companiei cu o cerere pentru a vă face copii din dosarul personal cu parafa copia corespunde originalului semnatura contabilei sau/și directorul companiei precum și ștampila acesteea. Apoi depuneți o cerere cu probele acumulate în instanța de judecată de la locul aflării pârâtului.
Mult succes.
P.S. Sigur că nu... mai detaliat trebuie să divulgați companiei intenția d-ră de a o intenta în instanța de judecată.

12 august 2017